Kontrast0

Kontrast1

Kontrast2

Czcionka0

Czcionka1

Czcionka2

Czym jest zasuwa wodociągowa?

Czym jest zasuwa wodociągowa?

Anwod
14. 07. 2023
Przeczytasz w 5min

Zasuwa wodociągowa jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, odpowiedzialnym za kontrolę przepływu wody. Jest to rodzaj armatury, umożliwiający otwieranie, zamykanie i regulację przepływu wody w systemach wodociągowych. Zasuwy wodociągowe są niezwykle istotne, ponieważ umożliwiają skuteczne zarządzanie i kontrolę dostarczania wody do użytkowników.

Rodzaje zasuw wodociągowych

Istnieje wiele rodzajów zasuw wodociągowych, które różnią się konstrukcją, zastosowaniem i sposobem działania. Jednym z popularnych typów jest zasuwa wodociągowa z opaską. Zasuwy wodociągowe z opaską są często stosowane do wykonywania przyłączy domowych lub w celu monitorowania jakości wody lub pomiaru przepływu. Zasuwy z opaską mogą być stosowane do instalacji na wodociągach wykonanych z różnych materiałów np. rur PE, PCV, stalowych, żeliwnych ŻL lub azbestocementowych AC.

Innym rodzajem zasuwy wodociągowej jest zasuwa klinowa kołnierzowa. Posiada ona kołnierz na jednym z końców, co ułatwia jej montaż i demontaż. Zasuwy klinowe kołnierzowe są szeroko stosowane w różnych aplikacjach wodociągowych, zarówno w sieciach głównych, jak i przyłączach wodociągowych. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają niezawodne działanie i łatwą obsługę.

Zasuwy do wody

Zasuwy wodociągowe są specjalnie zaprojektowane do pracy z wodą i muszą spełniać określone wymagania techniczne, m.in. posiadać atest higieniczny gwarantujący możliwość kontaktu produktu z wodą pitną. Odpowiednio dobrane materiały, takie jak stal nierdzewna, żeliwo, mosiądz czy brąz, zapewniają trwałość i odporność na korozję. Dodatkowo, zasuwy wodociągowe muszą być odporne na wysokie ciśnienie i temperaturę wody oraz zapewniać szczelność, aby uniknąć wycieków.

Montaż zasuwy wodociągowej

Montaż zasuwy wodociągowej wymaga precyzji i znajomości procedur. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego typu zasuwy, uwzględniając rodzaj systemu wodociągowego i jego parametry techniczne. Następnie należy dokładnie zaplanować miejsce montażu oraz odpowiednio przygotować rurę czy przewód, na którym zostanie zamontowana zasuwa. Po przygotowaniu miejsca montażu, które często wiąże się z wykonaniem wykopu, zasuwa wodociągowa musi być właściwie zamontowana i połączona z rurą. W przypadku zasuwy klinowej kołnierzowej należy wykonać tzw. wcinkę, co sprawia, że konieczne jest zakręcenie przepływu wody w wodociągu. Przecięty wodociąg należy wyposażyć w kształtki kołnierzowe, do których mocowane będą trójnik lub zasuwa kołnierzowa.

Po montażu należy pamiętać o dokładnym dokręceniu śrub w kołnierzu, w celu zapewnienia szczelności połączenia. Bardzo korzystną opcją, eliminującą konieczność przecinania wodociągu i wstrzymywania przesyłu wody, jest zastosowanie obejmy do nawiercania z odejściem kołnierzowym. Obejma dwudzielna, składająca się z korpusu z kołnierzem oraz opaski, łączonych śrubami, przejmuje funkcję trójnika. Można ją umieścić na istniejącym wodociągu i wykonać nawiert z wykorzystaniem aparatu do nawiercania wodociągów pod ciśnieniem, również przez zasuwy kołnierzowe.

W przypadku montażu zasuwy gwintowanej z opaską na wodociągu nie ma konieczności zamykania przepływu wody w wodociągu, co stanowi duże udogodnienie dla mieszkańców. Podczas montażu należy upewnić się, że opaska jest poprawnie osadzona na rurze i zabezpieczona przed przekręceniem. Po zamontowaniu opaski z zasuwą na wodociągu można wykonać nawiert pod ciśnieniem, przy pomocy dedykowanego aparatu do nawiercania wodociągów pod ciśnieniem. Nawiercenie rury specjalnym wiertłem lub frezem umożliwia wykonanie nowego przyłącza i doprowadzenia wody np. do nowo powstałego osiedla lub domu. Po wykonaniu prac montażowych należy sprawdzić szczelność połączeń, zabezpieczyć miejsce montażu, czy zainstalować dodatkowe uzbrojenie, takie jak skrzynka i klucz, po czym można zasypać wykop.

Koszt wymiany zasuwy wodociągowej

W przypadku konieczności wymiany zasuwy wodociągowej, koszt będzie zależał od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest rodzaj zasuwy i jej rozmiar, który wpływa na cenę samej armatury. Ponadto, koszt będzie również zależał od trudności dostępu do miejsca montażu, rodzaju i długości rur, a także złożoności samej operacji wymiany. W przypadku planowanej wymiany zasuwy wodociągowej, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego typu zasuwy i przeprowadzeniu profesjonalnego montażu. Wysoko wykwalifikowana obsługa montażu armatury wodociągowej jest kluczowa dla zapewnienia niezawodności i efektywności działania całego systemu wodociągowego.

Podsumowanie

Zasuwa wodociągowa jest niezwykle istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, umożliwiającym kontrolę przepływu wody. Istnieje wiele rodzajów zasuw wodociągowych, takich jak zasuwy klinowe kołnierzowe, zasuwy gwintowane i zasuwy z nawiertką, które można dostosować do konkretnych potrzeb i wymagań. Montaż zasuwy wodociągowej wymaga precyzji i znajomości procedur. Bardzo istotne jest, aby korzystać z wysokiej jakości armatury i przestrzegać standardów bezpieczeństwa podczas pracy na sieciach wodociągowych.

Kontrast0

Kontrast1

Kontrast2

Czcionka0

Czcionka1

Czcionka2

INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.