Kontrast0

Kontrast1

Kontrast2

Czcionka0

Czcionka1

Czcionka2

Czym jest zasuwa klinowa?

Czym jest zasuwa klinowa?

Anwod
14. 07. 2023
Przeczytasz w 5min

Zasuwa klinowa to rodzaj armatury używanej do kontrolowania przepływu substancji przez rury. Jest to rodzaj zaworu, który działa na zasadzie ruchomego klina. Przesuwa się góra – dół, poprzecznie do osi głównej zaworu, otwierając lub zamykając przepływ czynnika w sieci. Ruch klina wyzwalany jest poprzez ruch obrotowy pokrętła/trzpienia osadzonego w pokrywie zasuwy. Z uwagi na konieczność montażu zasuwy w ziemi, często na głębokościach 1-1,6 m, obrót trzpienia zasuwy realizowany jest poprzez klucz tzw. obudowę, osadzaną na trzpieniu zasuwy. Klucz może być sztywny lub teleskopowy - o zmiennej długości. Klucz stanowi dodatkowe wyposażenie zasuwy. Zwieńczeniem klucza na poziomie gruntu jest zwykle skrzynka uliczna.

Zasuwy klinowe są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, energetycznym oraz w systemach wodociągowych i kanalizacyjnych. Aby elementy armatury wodociągowej, takie jak zasuwy klinowe były dopuszczone do instalacji jako elementy sieci wodociągowych, muszą być wykonane z certyfikowanych materiałów, takich jak żeliwo szare lub sferoidalne, mosiądz, stal nierdzewna, uszczelnienia wykonane z gumy NBR lub NKJ. Wszystkie te materiały powinny charakteryzować się wysoką jakością, co potwierdzone jest certyfikatami zgodności, jakości oraz atestem higienicznym, potwierdzającymi możliwość kontaktu produktu z wodą pitną. Tylko produkty wysokiej jakości gwarantują długoletnią i bezproblemową eksploatację sieci wodociągowych.

Rodzaje zasuw klinowych

Istnieje kilka rodzajów zasuw klinowych, które różnią się konstrukcją i sposobem działania. Jednym z najpopularniejszych typów jest zasuwa klinowa kołnierzowa. Innym rodzajem są zasuwki klinowe gwintowane. Kontrola przepływu czynnika w sieci wodociągowej za pomocą zasuw klinowych odbywa się za pomocą ruchomego klina, który przesuwa się góra-dół poprzecznie do osi głównej zaworu. Klin wykonany zwykle z żeliwa lub mosiądzu pokryty jest gumą, która gwarantuje uszczelnienie, w momencie zamknięcia przepływu czynnika poprzez zawór.

Zasuwy klinowe kołnierzowe

Zasuwa klinowa kołnierzowa charakteryzuje się występowaniem kołnierzy na końcach korpusu. Zasuwy te montowane są między dwoma kołnierzami, które umieszczane są na końcach rur wodociągowych. Kołnierze, w znormalizowanych rozmiarach, ułatwiają montaż i demontaż zasuwy. Dzięki temu można szybko i łatwo przeprowadzać czynności konserwacyjne oraz naprawcze. Zasuwy klinowe występują w różnych rozmiarach, gdzie wymiarem charakterystycznym jest średnica DN tzw. średnica nominalna, określająca maksymalną średnicę prześwitu zaworu. Od wielkości średnicy nominalnej zależy wielkość stosowanego kołnierza. Drugim z charakterystycznych wymiarów zasuwy kołnierzowej jest długość korpusu. Należy wymienić dwa popularne typy zasuw: Figura długa - Fig. 002 oraz figura krótka - Fig. 111. Zasuwy klinowe kołnierzowe są szeroko stosowane w systemach wodociągowych, gdzie umożliwiają kontrolę przepływu wody, ale także znalazły zastosowanie w przemyśle chemicznym, energetycznym czy w stacjach uzdatniania wody.

Zasuwy klinowe gwintowane

Innym rodzajem zasuwy klinowej są zasuwy klinowe gwintowane. Posiadają one gwint wewnętrzny lub zewnętrzny na końcach korpusu. Umożliwia to bezpośrednie połączenie z rurami lub przewodami gwintowanymi. Dzięki temu eliminuje się potrzebę stosowania dodatkowych połączeń i armatury, co przyczynia się do prostszej i bardziej ekonomicznej instalacji. Najpopularniejszymi rozmiarami zasuw gwintowanych, które wykorzystuje się w instalacjach wodnych są DN32, DN40 i DN50. Zasuwy klinowe gwintowane znajdują zastosowanie w różnych branżach, od przemysłu chemicznego i petrochemicznego, po instalacje wodociągowe, gazowe i kanalizacyjne.

Wybór odpowiedniego rodzaju zasuwy klinowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj przesyłanej substancji, ciśnienie, temperatura oraz wymagania aplikacji. Zarówno zasuwy klinowe kołnierzowe, jak i gwintowane zapewniają niezawodne działanie i precyzyjną kontrolę przepływu czynnika. Istotne jest również odpowiednie dopasowanie rozmiaru zasuwy do średnicy rury czy przewodu, aby zapewnić skuteczność i niezawodność działania systemu.

Zawory wodociągowe

Zasuwy klinowe to niezawodny typ armatury wodociągowej stosowanej do kontroli przepływu substancji w różnych gałęziach przemysłu oraz w systemach wodociągowych i kanalizacyjnych. Istnieje wiele rodzajów zasuw klinowych, takich jak zasuwy klinowe kołnierzowe i zasuwy klinowe gwintowane, które można dostosować do konkretnych wymagań aplikacji. Wybór odpowiedniego typu zasuwy zależy od specyfiki systemu, wymagań technicznych oraz rodzaju połączeń, jakie są wymagane. Bez względu na rodzaj, zasuwy klinowe stanowią niezawodne narzędzie do precyzyjnej kontroli przepływu substancji i są niezbędnym elementem w efektywnym zarządzaniu systemami hydraulicznymi i przemysłowymi.

Kontrast0

Kontrast1

Kontrast2

Czcionka0

Czcionka1

Czcionka2

INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.