Kontrast0

Kontrast1

Kontrast2

Czcionka0

Czcionka1

Czcionka2

Czym jest proces frezowania?

Czym jest proces frezowania?

Anwod
14. 07. 2023
Przeczytasz w 10min

Na pewno zastanawialiście się kiedyś jak powstają części maszyn, które są wszechobecne wokół nas. Współcześnie wyróżniamy wiele procesów wytwarzania, jednak jednym z podstawowych z nich jest frezowanie. Zatem, co to jest frezowanie? Proces frezowania jest jedną z najważniejszych technologii obróbki mechanicznej, wykorzystywaną w przemyśle do obróbki różnego rodzaju materiałów, takich jak frezowanie metalu np. frezowanie aluminium, frezowanie w drewnie, frezowanie tworzyw sztucznych czy kompozytów. Polega on na usuwaniu nadmiaru materiału przy użyciu specjalnego narzędzia zwanego frezem. Frezowanie umożliwia precyzyjne kształtowanie i wykańczanie powierzchni, tworzenie otworów, rowków, żłobień czy konturowanie i kształtowanie przestrzenne detali o niemalże dowolnych kształtach.

W jakich branżach można zastosować proces frezowania?

Zastosowanie procesu frezowania jest niezwykle szerokie. W przemyśle maszynowym jest wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju części, narzędzi, form wtryskowych, matryc czy elementów maszyn. W branży meblarskiej, frezowanie jest kluczowym procesem dedykowanym wytwarzaniu elementów mebli, takich jak blaty, fronty czy dekoracyjne detale. Ponadto, frezowanie znajduje zastosowanie w produkcji modeli, prototypów, elementów elektronicznych, a także w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym.

Jak wygląda proces frezowania?

Proces frezowania odbywa się przy użyciu różnych rodzajów frezów, które są dobierane w zależności od rodzaju materiału i żądanych rezultatów obróbki. Frezy do obróbki skrawaniem, posiadają w swojej geometrii zęby (ostrza), które usuwają materiał - naddatek podczas ruchu obrotowego i posuwowego. Istnieje szeroki wybór kształtów frezów, takich jak frezy walcowe, kuliste, tarczowe, spiralne, kształtowe, palcowe czy do rowkowania, które umożliwiają precyzyjne dostosowanie obróbki do wymagań projektu.

W procesie frezowania istotne jest odpowiednie dobranie parametrów obróbki, takich jak prędkość obrotowa frezu, posuw czy głębokość skrawania, aby uzyskać optymalne rezultaty i zapewnić wydajność oraz trwałość narzędzia. Dodatkowo, ważne jest zastosowanie odpowiednich metod chłodzenia i smarowania, aby zminimalizować tarcie, ograniczyć nagrzewanie się narzędzia oraz poprawić jakość obrabianej powierzchni.

Proces frezowania jest niezwykle wszechstronny i umożliwia realizację różnorodnych operacji obróbkowych na materiałach konstrukcyjnych. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu i zaawansowanym maszynom CNC, frezowanie stało się niezwykle efektywne i dostarcza wysoką jakość wykonywanych części. Jest to nieodzowna technologia wykorzystywana w przemyśle, umożliwiająca tworzenie skomplikowanych detali o precyzyjnych wymiarach i doskonałej powierzchni, co przyczynia się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań i doskonalenia wyrobów.

Jakie są rodzaje frezowania?

Aby dokonać podziału procesu frezowania należy przyjąć odpowiednie kryteria:

Kryterium technologiczne

  • frezowanie obwiedniowe (walcowe) – podczas tego rodzaju frezowania oś obrotu frezu jest równoległa do powierzchni obrabianej. Jest to popularna metoda stosowana do frezowania płaskich powierzchni i rowków.
  • frezowanie czołowe - w przypadku frezowania czołowego, oś obrotu frezu jest prostopadła do powierzchni obrabianej. Ten rodzaj frezowania jest szczególnie przydatny przy tworzeniu otworów o różnych kształtach i obróbce powierzchni czołowych.
  • frezowanie skośne - polega na obracaniu frezu pod kątem innym niż 0° i 90° względem powierzchni obrabianej. Ten rodzaj frezowania umożliwia tworzenie skośnych/pochylonych rowków i powierzchni.

Kryterium konstrukcyjne

  • frezowanie pełne (trzystronne) - we frezowaniu pełnym obrabiane są wszystkie trzy powierzchnie jednocześnie. Jest to skuteczna metoda przy obróbce dużych i trudno dostępnych detali.
  • frezowanie niepełne (dwustronne) - we frezowaniu niepełnym obrabiane są dwie powierzchnie jednocześnie. Jest to stosowane, gdy potrzebna jest efektywna obróbka w przypadku detali o specyficznych kształtach.
  • frezowanie swobodne (jednostronne) - w przypadku frezowania swobodnego obrabiana jest jedna powierzchnia, mogąca być prostokreślna lub krzywokreślna. Ten rodzaj frezowania jest wykorzystywany do precyzyjnego wykończenia detali o skomplikowanych kształtach.

Kryterium kinematyczne

  • frezowanie przeciwbieżne - we frezowaniu przeciwbieżnym przedmiot obrabiany przesuwa się w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu ostrza frezu. Jest to skuteczny sposób obróbki materiałów trudnoobrabialnych i umożliwia zmniejszenie obciążenia narzędzia.
  • frezowanie współbieżne - we frezowaniu współbieżnym przedmiot obrabiany przesuwa się w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu ostrza frezu. Ten rodzaj frezowania jest powszechnie stosowany do frezowania płaskich powierzchni i usuwania większych ilości materiału.

Wybór odpowiedniego rodzaju frezowania zależy od rodzaju materiału, kształtu detalu i wymagań procesu obróbki. Dzięki różnym technikom frezowania możliwe jest precyzyjne formowanie materiałów i tworzenie złożonych detali.

Metody frezowania

Sposoby frezowania obejmują również frezowanie CNC wieloosiowe, które wykorzystuje zaawansowane maszyny CNC do jednoczesnej obróbki wielu powierzchni. To pozwala na bardziej złożone i precyzyjne kształtowanie materiału. Frezowanie wieloosiowe jest powszechnie stosowane w produkcji form wtryskowych, narzędzi precyzyjnych oraz skomplikowanych detali.

Innym rodzajem frezowania jest frezowanie spiralne – trochoidalne. Frezowanie trochoidalne jest to dość złożony rodzaj frezowania. Jest to podyktowane złożonością ruchów narzędzia, możliwym tylko dzięki programowaniu CNC z wykorzystaniem CAM. Jest to frezowanie z wykorzystaniem interpolacji kołowej połączone z jednoczesnym przemieszczaniem się środka okręgu toru narzędzia. Frez usuwa kolejne warstwy materiału, wykonując sekwencję ciągłych ruchów po torze będącym spiralą. Ten rodzaj frezowania jest stosowany do frezowania tworzyw sztucznych i miękkich metali np. aluminium. Dzięki swojej konstrukcji, frezy spiralne generują mniejsze siły tnące i pozwalają na wydajniejszą obróbkę tych materiałów.

Sposób frezowania jest wybierany w zależności od rodzaju materiału, efektu końcowego oraz wymagań projektu. W procesie frezowania wykorzystuje się różne rodzaje narzędzi, takie jak frezy cylindryczne, kuliste, tarczowe czy rowkowe. Wybór odpowiedniego narzędzia i metody frezowania ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia precyzyjnych rezultatów i optymalnej wydajności procesu frezowania.

Proces technologiczny frezowania

Proces frezowania jest niezwykle wszechstronny i ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Istnieje wiele rodzajów frezowania, takich jak frezowanie czołowe, frezowanie obwiedniowe, frezowanie wieloosiowe i frezowanie spiralne (trochoidalne), które są stosowane w zależności od rodzaju materiału i oczekiwanego efektu końcowego. Każdy rodzaj frezowania ma swoje charakterystyczne cechy i wymaga odpowiedniego doboru narzędzi i parametrów obróbki. Dzięki różnorodności frezów i zaawansowanym maszynom CNC, proces frezowania CNC umożliwia precyzyjne kształtowanie materiałów i tworzenie skomplikowanych detali o wysokiej jakości. Jeśli nadal potrzebujesz dodatkowych informacji, które pomogą Ci lepiej zrozumieć co to jest frezowanie CNC, możesz skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie.

Kontrast0

Kontrast1

Kontrast2

Czcionka0

Czcionka1

Czcionka2

INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.